Zloději ze zaparkovaného auta odříznou katalyzátor, klidně pod okny bytovek. Z jeho prodeje se stal lukrativní byznys.

Je ráno, přicházíte ke svému vozu, nevšimli jste si ničeho neobvyklého. Spokojeně nastoupíte, nastartujete motor a proleknete se podivného zvuku. Může jít o děravý výfuk, ale s velkou pravděpodobností Vám bude chybět katalyzátor.

Přestože jsou krádeže aut v současnosti náročnější, zkušení autičkáři dokážou stále najít metody, jak přijít k penězům. Ukazuje se, že na Slovensku jsou aktuálně velmi častým cílem zlodějů některé komponenty – nejčastěji katalyzátory. V posledním období je hlášeno několik krádeží denně a sledovat to můžeme v médiích či na sociálních sítích.

Jak krádež probíhá?

Dvojice zlodějů se snaží vyhlédnout oblast, která není monitorována kamerami a zaměří se na vůz s katalyzátorem. Vybírají si jak starší, tak i nová vozidla. Jelikož je katalyzátor snadno dostupný z podvozku, lehnou si pod auto a nejčastěji za pomoci akumulátorové úhlové brusky jej odříznou z výfukového systému. Pokud má auto nízký podvozek, dokážou si ho nadzvednout. Vše bez povšimnutí, bez většího hluku a za pár desítek vteřin. Paradoxem je, že takovou krádež dokáží realizovat pod okny stovek bytů.

Jaký je důvod kradení katalyzátorů?

Zloději se zaměřují na katalyzátory, protože obsahují vzácné kovy, jako například platinu, palladium či rhodium. Kradou na objednávku, případně katalyzátory prodávají prostřednictvím různých bazarů. Jejich cena se pohybuje v závislosti na poptávce na trhu, stavu a výrobce – řádově v desítkách až stovkách eur.

Přestože zloděj získá z prodeje ukradeného katalyzátoru desítky eur, Vás to bude stát (v případě, že nemáte havarijní pojištění, které pokrývá i takové případy) stovky až tisíce.

Jak se dokážete před krádeží katalyzátoru chránit?

Existuje několik možností jak co nejvíce eliminovat dlouhoprsté. Ideální je nechávat vozidlo na místech, která jsou snímána kamerou a snažit se zaparkovat u vysokého obrubníku, odkud mají zloději těžší přístup. Takovou možnost však většina lidí nemá a proto jistota, že právě vám katalyzátor nezmizí je minimální.

Někteří lidé se rozhodnou pro demontování katalyzátoru z auta, to však na Slovensku není legální. Jiní volí přivaření klece kolem katalyzátoru. Podobným příkladem je také reakce značky Toyota, která kvůli krádežím katalyzátorů modelu Prius zařadila do originálního příslušenství ochranný hliníkový kryt.

Pokud však nechcete jet nelegální cestou nebo zasahovat do konstrukce výfukového systému, zda podvozku měli byste zvážit zajištění vozidla spolehlivým autoalarmem. V současnosti to představuje největší jistotu jako krádeži zabránit.

Při samotném výběru Vás bude jistě zajímat jednoduchost a funkčnost používání. Jednou z možností je systém Pandora, který nabízí technologie s pokročilým šifrováním a víceprvkovou ochranou – vše bez ztráty uživatelského komfortu.

Dostupná je i jednoduchá bluetooth aplikace, se kterou máte dokonalý přehled o stavu a poloze vozu 24/7. Díky senzorům vždy víte, co se s Vaším vozidlem děje a dokážete tak předejít například odcizení katalyzátoru. Navíc nechybí ani možnost komfortního dálkového startu s ovládáním nezávislého vytápění.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping