Jak se kradou auta IV.

Ačkoliv nejčastějším způsobem krádeže vozidel se v posledních letech postupně stává dálkové načítání keyless klíčů, neznamená to, že pachatelé nesahají po starých a ověřených metodách krádeže. K takovým jednoznačně patří i metoda tzv. odchycení plovoucího kódu, která ohrožuje zejména vaši zavazadla a interiérové ​​vybavení vašeho vozidla.

Tak jak jste se mohli dočíst v předchozích článcích, kromě moderních systémů krádeží využívajících pokročilé zařízení pro rušení a klonování klíčů, jsou pachatelé stále zvyklí používat i starší a osvědčené metody. Takovou je i odchycení plovoucího kódu, kterým sice pachatel vaše auto nenastartuje, avšak dokáže si otevřít dveře a odcizit vám osobní věci nebo tovární rádio, které má často vysokou hodnotu.

 

Princip plovoucího kódu spočívá v přesném algoritmu šifer, které jsou používány ke komunikaci mezi vozidlem a jeho dálkovým ovladačem. Každé stisknutí tlačítka na klíči odešle zprávu s jedinečným kódem a omezenou platností, čímž je příkaz jasně specifikován a danou zprávu přijme vozidlo jen jedinkrát. Díky tomu je nemožné zneužít odchycen kód zamknutí na otevření vozidla, tak jak je to možné při jednoduchých systémech s fixním kódem.

 

I tento sofistikovaný ochranný prvek se však pachatelé naučili obejít. Metoda zachycení spočívá v rušení a načítání kódované zprávy vysílané z ovladače při snaze o uzamčení vozidla. Jelikož vozidlo nereaguje, majitel stlačuje tlačítko podruhé ai tato zpráva je zachycena pachatelem. V dalším kroku zloděj odešle původní kód, auto se uzamkne a nic netušící majitel odchází spokojený pryč. Pachatel však díky této hře získal cenný nástroj, kterým je nezaregistrovaný kód instalovaného alarmu. Pomocí jeho opětovného vyslání je odemknutí vozidla otázkou několika sekund – to vše bez jakéhokoliv podezřelého chování.

 

Jak vám proti tomuto útoku pomůže Pandora?

 

Jakož i v případě jiných pokusů o krádež a překonání systému Pandora, je i při této metodě klíčová spolupráce více technologií, které si navzájem kryjí všechna zranitelná místa a vytvářejí tak dokonale bezpečný celek. Proti odchycení plovoucího kódu je Pandora chráněna hned několik krát a první složkou ochrany je komunikace na zcela jiné frekvenci, jejíž rušení by vyžadovalo výrazně silnější a větší rušičku jako při konvenčním alarmu. Dalším prvkem jsou samotné kódy šifrované v rámci normy AES 128, které mají striktně určený čas expirace, díky čemuž je nelze použít pro opožděné otevření vozidla. Spojením těchto technologií je vytvořen funkční systém imunní vůči pokusům o odchycení plovoucího kódu, nad kterým stojí ještě jedna vlna kontroly v podobě Bluetooth autorizačního tagu. Bez jeho přítomnosti ve stanovené vzdálenosti nelze vozidlo otevřít, startovat či jinak ovládat, a to i v případě, že pachatel má v ruce ovladač od vašeho vozidla. Vaše vozidlo zajištěno Pandorou jednoduše zůstane vaše za jakýchkoliv podmínek, to vše bez omezení komfortu dálkového ovládání a s množstvím přidaných funkcí.

 

Zaujaly vás technická řešení systémů Pandora? Vyžádejte si nezávaznou nabídku ušitou na míru vašemu vozidlu.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping