Věděli jste, že vaše nové auto vám dokážou ukrást přes světlo?

Navzdory snaze výrobců zajistit vozidla proti krádeži jsou zloději stále o krok vpřed. Neustále vymýšlejí sofistikované metody jak nepozorovaně ukrást vůz za pár minut. Nejnovější byly vynalezeny se způsobem, kdy jim ke krádeži stačí jednoduchý nástroj připomínající bluetooth reproduktor. Ten si dokážou pořídit na dark webu. O problematice informoval portál Security Week.

Jak tento způsob krádeže probíhá?

Tento problém odhalil výzkumný pracovník věnující se automobilovému průmyslu Ian Tabor právě poté, co mu ukradli jeho vůz Toyota RAV4 zaparkovaný před domem. Jde o využití tzv. „CAN injection“ – snadné využití propojenosti elektronických řídících jednotek (ECU) k odemknutí a nastartování vozidla.

Moderní vozidla mají několik ECU, z nichž každá je zodpovědná za jiný systém, například světlomety, klimatizace, ovládání motoru a inteligentní klíč, který odemyká a startuje vozidlo. Řídicí jednotky jsou navzájem propojeny prostřednictvím sběrnic CAN (Controller Area Network), které slouží jako propojovací a komunikační prvek.

Zloději se tak nemusí připojovat přímo k elektronické řídící jednotce inteligentního klíče. Postačuje jim dostat se ke kabeláži světlometu, pokud jsou světlomet a řídící jednotka inteligentního klíče na stejné sběrnici CAN. Jednoduše rozeberou světlomet a následně k jeho kabeláži připojí hackerské zařízení, které připomíná bluetooth reproduktor a na dark webu se prodává za přibližně 5 000 €. Často bývá propagováno také jako zařízení pro nouzový start sloužící majitelům vozidel, kteří ztratili klíče. Prostřednictvím tohoto zařízení odešlou speciálně upravenou zprávu řídící jednotce, která oznámí, že klíč je ověřen. To jim umožňuje odemknout vozidlo, nastartovat ho a odjet. Vše za přibližně 2 minuty.

Ohroženo je několik značek

Přestože byl tento útok proveden na konkrétní model, ohroženy jsou i jiné značky vozidel využívající sběrnice CAN. Ty se dnes nacházejí v řadě moderních automobilů. Podobná hackerská zařízení si dokážou zloději pořídit snadno i pro značky jako Toyota, BMW, Ford, Jaguar, Nissan, Peugeot, Renault, Volkswagen, Honda a další.

Jak se bránit před „CAN injection“ krádeží?

Jelikož jde o nový způsob krádeží vozidel, samotní výrobci ještě nedokázali přijít s adekvátním řešením. Existuje však několik možností, jak dokážete svůj vůz před podobnými způsoby odcizení chránit.

Ideálním způsobem je dodatečné zabezpečení vhodným autoalarmem. Při samotném výběru jistě zaváží jednoduchost a funkčnost používání. Jednou z možností je právě zabezpečení prostřednictvím systému Pandora Alarm, který nabízí technologie s pokročilým šifrováním a víceprvkovou ochranou – vše bez ztráty uživatelského komfortu.

Dostupná je i jednoduchá bluetooth aplikace, se kterou máte dokonalý přehled o stavu a poloze vozu 24/7 ve vašem chytrém telefonu. I díky různým senzorům vždy víte, co se s Vaším autem děje adokážete tak předejít například odcizení prostřednictvím „CAN injection“. Kromě toho je Pandora odolná i vůči výměně řídící jednotky. To znamená, že bez přítomnosti autorizačního přívěsku resp. jiného zařízení nedokáže odeslat sběrnici CAN zprávu.

V případě, že Vás zabezpečení Pandora Alarm zaujalo, vyplňte nezávazný formulářa naši kolegové Vás budou brzy kontaktovat.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping