Jsou krádeže vozidel na vzestupu?

Zloději nikdy nespí a neustále přicházejí s novými, sofistikovanými metodami krádeží vozidel. Bohužel v mnoha případech jsou úspěšní. Jejich odhodlání a vynalézavost nutí majitele vozidel k opatrnosti a snaze zajistit si své vozidlo co nejlépe. Ať už jde o sofistikované technologické triky nebo tradiční metody, dlouhoprstí jsou vždy ve střehu a číhají na příležitost, aby svým nečestným jednáním dosáhli svých cílů. Jak je to však s mírou kriminality na Slovensku? Jsou krádeže vozů na vzestupu, nebo naopak klesají? Jak bojovat se zloději efektivně? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

Jaká je míra kriminality na Slovensku za rok 2023?

Na základě statistik, které pravidelně uveřejňuje Ministerstvo vnitra České republiky bylo v období od 1.1. 2023 do 30.9. 2023 na Slovensku evidovaných 595 krádeží motorových vozidel 1 027 krádeží věcí a součástek z aut . Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, tak počet krádeží vozidel klesl o 2,3% počet odcizených věcí nebo součástek z aut stoupl o 7,4% . Z uvedeného vyplývá, že zloději se zaměřují více na osobní věci a součástky (například katalyzátory). Konkrétně šlo o 834 zaznamenaných případů odcizení věcí z aut a o 193 krádeží součástek motorových vozidel.

Škody byly spolu vyčísleny na více než 7,7 milionu € , což je o 1,5 milionu € více než loni. 

Nové způsoby krádeží

Přestože počet krádeží vozidel meziročně mírně klesl a výrobci mají snahu zlepšovat jejich zabezpečení, zloději určitě nespí na vavřínech. Neustále přicházejí s novými metodami, ať už jde o klonování klíčů,  používání rušiček,  využití OBD portu , nebo kradení přes světlomety, prostě vždy přijdou s něčím novým.

Obzvláště větší pozor by si však měli dávat majitele hybridních nebo elektrifikovaných vozidel . Zloději je mají v hledáčku zejména kvůli vysoké ceně za náhradní baterie,  které stojí několik tisíc eur. Nepohrdnou však ani součástkami jako jsou katalyzátory,  které dokáží odcizit za pár minut. 

Jaké jsou důvody krádeží?

Mezi nejčastější důvody krádeží patří neopatrnost vlastníka vozidla. Typické jsou příklady nezamknutí vozidla,  případně ponechání cenností v interiéru.  Zloději se zaměřují právě na tyto případy, což potvrzuje i statistika odcizených věcí zmíněná v úvodu tohoto článku. Důležité je proto nelákat pozornost a nenechávat cenné nebo osobní věci na sedadlech.  Obzvlášť tehdy, když svůj vůz necháváte zaparkovaný na veřejném prostranství.

Jak ochránit Váš vůz před krádeží?

První věcí, kterou můžete pro bezpečnost vašeho vozidla udělat, je výběr vhodného parkovacího místa.  Snažte se vyhnout oblastem s vysokou kriminalitou a vybírejte si ideální místo, které je monitorováno kamerovým systémem. 

Vozidlo nikdy nenechávejte otevřené nebo nastartované bez dozoru . Vždy se ujistěte, že jste zavřeli všechna okna a auto jste skutečně zamkli. Na sedadlech nenechávejte cennosti jako například elektroniku, peněženky, zavazadla, kabelky a osobní dokumenty.

Dále existuje řada způsobů dodatečného zabezpečení vozidel . Může se jednat o instalaci imobilizéru nebo autoalarmu. Jednou z možností je spolehlivý zabezpečovací systém Pandora Alarm,  který nabízí technologie s pokročilým šifrováním víceprvkovou ochranou . Nového majitele také jistě potěší nulovými poplatky za službu a více doplňkovými funkcemi , se kterými si Vaše auto užijete ještě více. Tou nejoblíbenější je jednoznačně dálkový start,  díky kterému si auto nejen připravíte na jízdu, ale také vytopíte nebo vychladíte pomocí palubní klimatizace.

V případě, že Vás zabezpečení Pandora Alarm zaujalo, vyplňte nezávazný formulář a naši kolegové Vás budou brzy kontaktovat. Více informací naleznete https://pandora-alarm.cz.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping