Bezklíčové systémy: I nová auta je stále snadné prolomit

Bezklíčové systémy, známé jako „keyless“, přinesly motoristům nevídaný komfort při každodenním používání vozidel. Stačí mít klíč v kapse a auto se samo odemkne. Motor se jednoduše nastartuje stisknutím tlačítka. Co je ale pro řidiče pohodlné, se stalo příležitostí pro zloděje. Testy renomovaného německého autoklubu ADAC opakovaně ukazují, že i ta nejmodernější auta jsou stále snadným cílem pro zloděje využívající prodlužovače signálu. Proč jsou bezklíčové systémy tak zranitelné? Jak dokáží zloději ukrást auto během několika sekund? V tomto článku se dozvíte, jak fungují prodlužovače signálu, jaké jsou největší slabiny moderních aut a co můžete udělat pro lepší ochranu svého vozidla.

Jak fungují prodlužovače signálu?

Prodlužovače signálu, využívané při tzv. relay útocích, dokážou prodloužit rádiový signál mezi klíčem a vozidlem na desítky metrů. Zloděj tak může ukrást auto, zatímco majitel sedí v kavárně nebo odpočívá doma. Podle ADAC zloději nepotřebují sofistikované vybavení. Zařízení na prodloužení signálu stojí jen několik desítek eur a používá se s minimálním úsilím. Proces krádeže trvá jen pár sekund a vozidlo je poté plně funkční až do vypnutí motoru. (Tip na článek: Bezklíčové krádeže jsou na vzestupu – i nová auta lze snadno prolomit )

Alarmující výsledky testů ADAC

Testy ADAC ukázaly, že z více než 700 zkoumaných vozidel od roku 2016 dokázalo jen přibližně 10 % odolat relay útokům. V roce 2024 ADAC prověřil 65 modelů, z nichž 54 bylo možné nelegálně odemknout a 49 dokonce i nastartovat. Jedinou výjimkou byla vozidla vybavená pokročilými technologiemi, jako je Ultra-Wideband (UWB). Tato technologie přesně měří vzdálenost mezi klíčem a vozidlem, čímž znemožňuje prodloužení signálu.

Proč pohybové senzory v klíčích nestačí?

Někteří výrobci se snaží zvýšit bezpečnost použitím pohybových senzorů v klíčích. Tyto senzory deaktivují signál, pokud se klíč po určitou dobu nepohybuje. Podle ADAC je však tato ochrana jen částečná. Než se klíč deaktivuje (obvykle po 5 až 30 minutách), zloději mají dostatek času na realizaci krádeže. Navíc pokud má majitel klíč v kapse a pohybuje se, signál zůstává aktivní.

Jak ochránit své vozidlo?

Výsledky testů ADAC jednoznačně ukazují, že současné bezklíčové systémy jsou stále zranitelné a automobilky tato rizika ignorují. Přestože technologie postupují vpřed, většina vozidel je stále snadno prolomitelná. Proto je nutné, aby majitelé vozidel podnikli kroky k ochraně svého majetku.

Jedním z řešení, jak se bránit proti bezklíčovým krádežím, je zabezpečovací systém Pandora Alarm. Tento systém využívá pokročilé technologie k ochraně vozidla, včetně možnosti dálkového ovládání a monitorování přes mobilní aplikaci. Pandora Alarm dokáže efektivně chránit vozidlo nejen proti relay útokům, ale také proti jiným formám krádeže, jako je odtažení nebo pokus o zneužití dálkového startu.

Chcete vědět více o možnostech ochrany s Pandora Alarm?

Kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře, zavolejte na +420 739 477 942 nebo si vyžádejte nezávaznou cenovou nabídku. Zajistěte svůj vůz ještě dnes!

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Zaujala Vás Pandora Alarm?

Připravíme vám nezávaznou cenovou nabídku na míru.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Attributes
  • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Porovnávač
Porovnávač ×
Let's Compare! Continue shopping